петак, 30. мај 2014.

PET/CT gdje i kako i moguće komplikacije

Da, PET/CT.

Ukoliko znate šta je ovo onda ili ste medicinar ili neko ima neku tešku bolest. Nadam se da ste medicinar.

Šta je PET/CT evo na engleskom pa prevodite

Positron emission tomography–computed tomography (better known as PET-CT or PET/CT) is a medical imaging technique using a device which combines in a single gantry system both a positron emission tomography (PET) scanner and an x-ray computed tomography (CT) scanner, so that images acquired from both devices can be taken sequentially, in the same session, and combined into a single superposed (co-registered) image.

 prosto rečeno, kombinacija PET i CT dijagnostike.

Zašto je ovo odličan pregled? Zbog toga se skenira cijelo tijelo i zato što se može vidjeti da li bilo gdje u organizmu postoje još tumora!

Dosta o medicini.

Ono što zanima običan narod jeste gdje ovo ima, koliko je para i koliko se čeka na pregled?

Ovo nema u Republici Srpskoj. Fond RS za pregled za PET/CT šalje pacijente u Klinički centar Srbije u Beogradu.

Fond pokriva ovaj pregled ukoliko je preporučen od strane doktora koji vas liječi tako da je to besplatno.

Koliko se čeka? Hm... Zavisi sve. Majka je čekala oko 2 i po mjeseca.

Evo hronologije.

13.1.2014. je operisana na Institutu za plućne bolesti u Sremskoj Kamenici.
29.1.2014. je bila kontrola gdje je doktor iz Kamenice preporučio PET/CT.
21.3.2014. je urađen pregled u Kliničkom centru Srbije.

Da bi se uradio PET/CT pregled, potrebno je da ljekar(u našem slučaju onkolog iz Banja Luke) koji je zadužen za slučaj na konzilijumu predloži ovaj pregled. Ukoliko konzilijum(iz BL) odobri pregled, potrebno je da se ode u Klinički centar Srbije na njihov konzilijum koji treba da odobri pregled i onda ukoliko sve ovo prođete, možete da očekujete poziv u roku od nekih mjesec dana.
Ovaj zadnji pasus je kao što vidite kompletno vezan za papirologiju koju sam pacijent mora da obavi što zavisno od njegovog stanja može biti prilično iscrpljujuće i fizički i financijski.

E sad kako pronaći PET/CT u Kliničkom centru Srbije? Klinički centar predstavlja cijeli komleks zgrada. Kako doći do tog kompleksa, to je već vaš problem ali budite spremni na bar 40 minuta traženja parkinga. Da bi platiti parking najbolje je da na kiosku za štampu kupite kartice za parking. Jedna kartica traje maksimalno 3 sata.
Zgrada u kojoj se nalazi PET/CT je najviša zgrada u tom kompleksu. Piše na njoj Klinički centar.

NE ULAZITE NA GLAVNI ULAZ DA BI DOŠLI DO PET/CT SKENERA!

Obiđite oko zgrade, pronađite službeni ulaz! Piše Službeni ulaz na njemu. Ima dvoja velika kružna vrata i nalazi se sa "donje" strane zgrade. To što piše Službeni ulaz, ništa ne znači pošto nema nikakve kontrole ulaza ko je službeno lice a ko ne. Kada prođete vrata, ugledaćete stepenice prema dole. Siđite dole. Sa dna stepenica se vidi ulaz za PET/CT dijagnostiku. On je ravno od stepenica. Znači kako silazite sa stepenica, samo pravo i naći ćete se na ulazu. Proći ćete kroz staklena vrata na kojima piše PET dijagnostika. Desno se nalaze metalna vrata. Ispred njih se nalaze neki senzori. Prođite kroz njih i ugledaćete pult. I to je to. Vjerujete ovo je na najbrži način da dođete do PET/CT-a. Od ulaza u zgradu do pulta vam ne treba više od 1 minuta hoda.
Ukoliko krenete da tražite PET/CT kroz glavni ulaz e tu se stvari već komplikuju. Računajte bar 10-ak minuta ukoliko poznajete zgradu. Nama je trebalo oko 30 minuta da dodjemo do pulta.

Vezano za sam pregled. Osoblje vas nazove par dana prije da vam kaže kada da dođete. Nama se desilo da smo imali zakazano za četvrtak i kada smo već bili na pola puta prema BG-u, zvali su nas da neće moći taj dan da se uradi pregled jer rastvor(ko je došao do ovog koraka, zna o čemu pričam) nije uspješno napravljen i da dođemo sutra. Ko dolazi iz daleka na ovaj pregled, mora da bude spreman na ovo.
Sam pregled ne traje dugo, mislim oko 20-ak minuta ali vrijeme za koje se rastor razlije po tijelu traje bar 2 sata.
Znam da smo mi npr. bili prije 10 časova u čekaonici a majka je zvala oko 16:15 da je gotovo.
Prilikom prelaska državnih granica gdje postoje Gajger-Milerovi brojači(ili narodno rečeno instrument za mjerenje radioaktivnosti) će se oglasiti. Dobro je da imate potvrdu iz Kliničkog centra da ste bili na pregledu da možete da pokažete na granici ukoliko je budu tražili.


Rezultati budu za par dana i ne šalju se poštom.

Prilikom preuzimanja rezultata, OBAVEZNO tražite CD!!!

Nama se desilo da su nam dali samo papir na kome piše šta su našli dok su CD sa slikama koji jeste suština pregleda totalno zaboravili. Na pitanje(koje je došlo nakon što je doktor iz Kamenice rekao "a gdje vam je CD?!?") su iz Kliničkog centra rekli "A, mi to ko želi dajemo"

Nadam se da vam ova moja pisanija neće nikad trebati ali ako zatreba nadam se da će vam pomoći!



























четвртак, 22. мај 2014.

Poplava i čišćenje

Pošto nas je ovih dana zadesilo ovo govno (da se tako duhovito izrazim) od poplava, neki (nadam se ne mnogi) još ne shvataju šta to znači, šta znači kad voda uđe u kuću i šta znači čišćenje nakon poplave.

Ovo su slike iz Čelinca.

E pa evo par slika, čisto da se malo dočara blatnjava situacija.







Ove slike su snimljene 5 dana nakon što je voda napustila objekat.
Kao što vidite ovo je kaljuga.

E sad zamislite kada je ovako u svakoj kući u gradu u kome živite, kada je ovako u svakom dvorištu, svakoj ulici...

Sav namještaj koji je bio potopljen smo bacili. Namještaj smo morali raskovati da bi ga izmijeli jer je pretežak za nošenje. U namještaj se računa i donji dio kuhinje.

 Ko nije u mogućnosti da kupi novi namještaj, on suši taj natopljeni. Zamislite koliko treba vremena da se osuši jedan trosjed koji je bio u vodi dan, dva,tri...

Voda u ovoj kući je bila do šaltera.

Ova kuća ima pločice ali 95% kuća ima neku vrstu drvenog poda u dnevnoj sobi koji se (bar bi bio red) treba isčupati i baciti.

Poenta je da se skoro sve mora/treba baciti.


Možda bi konačno trebalo srediti nasipe, očistiti korita, produbiti/prošiti korita a ne da poslije svake kiše koja traje duže od 3 dana, narod mora ponovo sve da baca, sve da čisti, sve da riba :(




понедељак, 19. мај 2014.

Kada treba reći "Izgubili ste mušteriju zauvijek!"

U jeku ovih poplava koje su nas zadesile, naravno da je svuda blato!
I naravno da se sve prljavo od tog istog blata!
I naravno da želite da to očistite!
I naravno da želite da vaš auto liči na auto a ne na nešto smeđe na točkovima!
I naravno ....
.... krenem ja da odvezem crveno magare(Clio od milja) na pranje! Praona u kojoj redovno perem je već bila zauzeta jer naravno ko god je išao na neko poplavljeno područje blatnjav je! Odlazim u sljedeću praonu! Tamo momci završavaju dva auta i ja pitam jel može pranje. Momak pogleda auto i reče

ON: "A vidi kakav si prljav, ne mogu ja to prati!"

JA: "Pa zato sam i dovezao auto da se opere"

ON: "Ne mogu ja to prati, previše si prljav!"

Ljutiti pogledi se razmjeniše i tu nam se putevi pranja auta u toj praoni raziđoše zauvijek!

Čisto informacije radi, radi se o praoni koja se nalazi (direktno) preko puta kafića Intermezzo u Banja Luci kod studentskog doma.

 Izgubili su mušteriju zauvijek...

недеља, 27. април 2014.

Šta posjetiti u Moskvi od znamenitosti - savjeti, metro stanice, iskustva

Prije svega moram da se zahvalim Ani Š. koja mi je zapravo i dala sve savjete vezane za lokacije i obilazak. Na osnovu tih savjeta smo na kraju i obišli skoro sve najvažnije stvari u Moskvi! Ana, hvala još jednom!

Mi smo ovako rasporedili naše obilaske po danima!


Dan 1. Crveni trg, Crkva Svetog Vasilija, Aleksandrova bašta, Baljšoj teatar
Ako je po nečemu Moskva poznata onda je to Crveni trg i ona crkva sa šarenim krovovima na Crvenom trgu.
Crveni trg je dosta veliki. Trg počinje kada se popnete iz Aleksandrove bašte. Na trgu se nalazi Lenjinov mauzolej. Sa donje strane trga se nalazi crkva Vasilija Blaženog. Trg je okružen sa Kemljom, crkvom Vasilija Blaženog, tržnim centrom Gum i (mislim) nekim muzejom vezanim za Drugi svjetski rat. 
Crkva se zove Crkva Vasilija Blaženog i pretvorena je u muzej. Ulaz košta 250r. Ima se šta vidjeti u njoj tako je obavezno posjetite!



Aleksandrov sad, tj. bašta se nalazi ispred  Kremlja. Kako smo bili preko zime(u aprilu ali je temperatura oko nule), vode u bazenima nije bilo tako da i nije nešto posebno lijepo izgledala.
Baljšoj teatar se nalazi na 5 minuta hoda od Aleksandrovog sada. Lijepa građevina.Ispred njega ćete skoro uvijek naći tapkaroše za kupovinu karata.




Ovo sve navedeno obavezno posjetite i naveče!


Dan 2. Ismailovo
Ovo je najveća pijaca u Moskvi ukoliko želite da kupite suvenire ili ako želite da vidite moskovski buvljak. Ulaz u pijacu se plaća 10rublji.
Cijenkajte se za sve. Mi smo npr. martošku(mi to zovemo babuška ali matroška je pravo ime) koja je bila 800r platili 400r. Za sve se cijenkajte.
Važno je znati da radi samo vikendom!
Nalazi se na metro stanici Партизанская.
Pijaca je ogromna pa je veoma poželjno da se dobro obučete.
Računajte bar 3 sata da ćete biti tu.
 
Dan 3. Crkva Hrista Spasitelja, TV toranj, muzej kosmonautike, Arbat
Crkva Hrista Spasitelja je najveća crkva u Moskvi. Mislim da je manja od Hrama Svetog Save na Vračaru.
Kada dođete ispred nje ne čini se tako velika ali kada se nadjete na nekom vidikovcu koji pogledom obuhvata veći dio Moskve, vidi se njena veličina u odnosu na ostale građevine. Na ulazu se nalazi detektor metala i kontrola stvari koje unosite. Ovo je nešto što zaista treba OBAVEZNO pogledati! Ispod same crkve se nalazi manja crkva do koje vode stepenice koje se nalaze  samom hramu. Slikanje nije dozvoljeno. Ukoliko niste hrišćanin, svejedno obavezno otiđite i pogledajte ovo remek djelo!
Ono što smo primjetili je da su najmanje svijeće 25 rublji.
Iza crkve se nalazi pješački most preko rijeke Moskve.


Nalazi se na metro stanici Kropotkinskaya.
-TV toranj. Pa to je bila propast. Bila je propast jer smo došli nedovoljno informisani. Od metro stanice do TV tornja ima 40 minuta hoda. Kao najviša građevina u Moskvi, sa njega se pruža odličan pogled na Moskvu. Sad se pitate zašto je to propast? Išli smo vikendom kada je najveća gužva, karte koštaju više nego što piše na sajtu. Mislim da je cijena na sajtu oko 400r a nama se rekli daje 750r. Zbog velike gužve, pošto inače svakih sat vremena kreće tura za obilazak, bilo je potrebno da čekamo oko 2 sata za mogući(ako bude mjesta) obilazak. Plus što apsolutno niko ne govori engleski. Tu smo saznali da se inače karte/obilazak predhodno rezerviše.
Na istoj metro stanici se nalazi muzej kosmonautike! Ovo je nešto što zaista morate vidjeti! Ulaz je 250r(čini mi se). Tu ćete vidjeti razne eksponate, makete, fotografije vezane za ruski svemirski program.



U blizini se nalazi luna park.
U blizi muzeja kosmonautike se nalazi (mislim da se tako zove) moskovski sajam. Prepoznaćete ga po velikoj kapiji. Podsjeća na Trijumfalnu kapiju. Kada dođete do nje vidjeće još jednu impresivnu građevinu.


Nalazi se na metro stanici VDNH.
Arbat je jedna od najpoznatijih ulica u Moskvi. To je pješačka zona. Tu takođe možete kupiti suvenire kao i na pijaci Ismailovo samo po većim cijenama. Može se cjenkati. Ukoliko želite da kupite nešto od ćilibara, ovo je mjesto za vas.
Nalazi se na metro stanici Arbatskaya.

Dan 4.Kremlj, Gorki park
Kremlj je srce Moskve. Ako išta treba vidjeti u Moskvi onda je to on.
Ulaz je moguć do 16:30.
Ima 4 tipa ulaznica: trg sa crkvama(350r), oružarnica(750r), Petrov zvonik i riznica.


Poznata Faberžeova jaja se nalaze u Kremlju i nalaze se u oružarnici. Važno je pitati da li su tu pošto kada smo mi bili, nalazila su se na izložbi u Beču. Niko ne priča engleski.
Nalazi se na metro stanici Aleksandrovskiy Sad.
Gorki park. U aprilu još ništa nije zeleno u Moskvi pa je park bio poprilično beživotan. Nalazi se na metro stanici Oktyabrskaya. U njemu se nalazi Puškinov most koji pruža lijepo pogled na Moskvu. Pješački je most ali je nadkriven pa može poslužti kao sklonište od kiše :)


Dan 5. Vrapčeva gora, Lomonosov
Vrapčeva gora je još jedan moskovski vidikovac. Nalazi se na stanici Vorobyevy Gory. Od stanice do vidikovca ima jedno 30 minuta pješačenja.
Lomonosov je naziv za moskovski univerzitet. Na donjoj slici je prikazana glavna zgrada u kojoj se nalazi uprava, studenstski dom i mislim fakultet geografije. Građevina je ogromna! Cijeli kompreks je uređen kao neki gradić ili veliki park(zavisi kako gledate :) )!




четвртак, 17. април 2014.

Prebacivanje na plin...

Kada potrošite plin u automobilu, naravno onda se vozite na benzinu.

E, kad napunite plin onda je veoma važno da stisnete ono malo dugmence (ukoliko ga imate a trebalo bi da ga imate)koje vas prebacuje da opet vozite na plin a ne da nastavite da trošite preskupi benzin!

уторак, 15. април 2014.

Kad renovirate stan OBAVEZNO ....

... promjenite sve odvodne cijevi! Da ne bi bilo za pola godine ovako :




+ 150km maraka + zvocanje žene (neprocjenjivo) pa tako....

понедељак, 14. април 2014.

Zdravstveno osiguranje prije puta u Moskvu

Prije puta u inostranstvo veoma je mudro uzeti zdravstveno osiguranje u nekoj od osiguravajućih kuća jer bilo šta da se desi (lom, uganuće, saobraćajna nesreća) pored toga što ste zdravstveno nadrapali kad vidite račun za zdravstvene usluge požalićete što ste pošli na put. Zbog toga da ne žalite što ste pošli, uzmite osiguranje!

Mi smo uzimali u Dunav osiguranju. Osiguranje za svijet  je 1,6km po danu pa računajte.

Za 8 dana, za dvoje koje su porodica 1,6x broj dana x2 - 25% popusta za porodicu tako da je nas izašlo 19,6km što je prilično beznačajno kad čujete priče koliko su vani skupe zdravstve usluge!

Katastar u Banja Luci i popust za RVI od 1-4 kategorije i porodice poginulih boraca

Neki dan sam saznao da su plaćanja prilikom uknjiženja stana u katastru, stavljanja hipoteke na isti oslobođenji RVI od 1-4 kategorije i porodice poginulih boraca VRS.

Naravno, ovo piše negdje ali nije javno istaknuto i tek na pitanje ko je sve oslobođen plaćanja ti kažu. Drugarica koja je dijete poginulog borca VRS a kupila je stan u Banja Luci je na ovaj način oslobođena plaćanja taksi u visini od nekoliko stotina maraka.

Znači ako spadate u ove kategorije OBAVEZNO pitati u katastru ko je sve oslodođen plaćanja taksi jer par stotina maraka nije malo!!!

четвртак, 10. април 2014.

Moskovski metro - cijena, iskustva

Metro u Moskvi je najbolji vid prevoza.
Veoma brz, jednostavan, lagan za shvatiti - jednostavno najbolji!

Mi smo bili u Moskvi 6 dans, uzeli smo kartu za 20 ulazaka koja košta 500 rublji što je 20km. Karta se može kupiti na svakoj metro stanici. Kartica je plave boje, ne veća od kartice za banku. Na samoj kartici, nemate evidenciju koliko vam je ulazaka ostalo. Kada prislonite karticu na senzor na ulazu u metro na malom ekranu će vam prikazati koliko vam je jos ulazaka ostalo. Ova karta pored metroa važi i za trolejbuse i gradske autobuse.

Radno vrijeme mu je od 5:00 do 1:00.

Važna stvar kod ulaska u metro je da kada prislonite karticu na senzor, trebate proći kroz lijevu stranu u odnosu na senzor. Ukoliko krenete na desno, izletiće šipka koja će vas poprilično jako udariti po nogama. Pored toga, bilo kakva greška na senzoru za čekiranje će prouzrokovati pištanje zbog koje se čiko koji je zadužen za ulaz doći da vidi u čemu je problem.

Učestalost vozova je svakh 1,2 minuta. Za 6 dana, mislim da smo najduže čekali na voz 1 minut!!!

Vagoni su stari ali rade svoj posao! 

Većina stanica je obložena mermerom! Zidovi, podovi, stropovi, sve! Na dosta njih ćete vidjeti bronzane kipove koje podsjećaju na pobjede u Drugom svjetskom ratu. Ukrasni lusteri!


Nismo vidjeli nikakve pijance, skitnice, smeće. Vidjeli smo dvoje ljudi da prosi što je po meni za grad veličine Moskve ništa za takve lokacije na kojima dnevno prodje milion ljudi!

U svakom vozu ima karta kompletnog metroa tako da ukoliko niste sigurni na kojoj stanici trebate izaći ili presjesti to možete u vozu sve skontati.

Najveći broj Moskovljana dok se vozi metroom čita (knjiga, kindle, tablet) ili lagano kunja. Ovo za spavanje nam je bilo malo čudno ali od 10 ljudi bar troje spava a četvero čita knjigu.

Poenta cijele priče je da je moskovski metro je odličan!

Nije loše (ako ste turista) da imate odštampanu mapu metroa kod sebe zbog lakšeg planiranja puta i obilazaka Moskve! Nama je to dosta pomoglo dok se dogovaramo ako toga kojim putem ćemo ići dalje!

Vrijeme u Moskvi u aprilu...brrrrrrr

Moskva u aprilu je jos uvijek veoma hladna u odnosu Banja Luku. Pogotovo ovog proljeća. Kada smo krenuli iz BL otišli smo sa ugodnih 21 stepen a došli smo na 3 stepena. I da stvar bude gora, Moskva je sva u ravnici, tako da kad vjetar krene da duva, duva do kostiju. 
Neka vas sunce u Moskvi ne zavara. To je zubato sunce a još kad duva vjetar onda je to jedno opako sunce!

Mi smo bili tamo 6 dana. Jedan dan je padao snijeg, jedan dan je padala kiša, ostalo je bilo onako - malo sunca, malo oblaka ali hladno. Zimska odjeća je obavezna (bar je nama bila). Vidjeli smo Moskovljane koji su bili obućeni i toplije od nas ali i malo manje toplije. Npr. djevojke normalno nose mini suknje iako je vani 2 stepena.

Najviše smo se smrzli dok smo obilazili pijacu Ismailovo. Dan je bio vjetrovit a između štandova se zima tako uvuče u kosti..... Brrrr...


Neka vas ne zavara to što je vani hladno da je tako i unutra. Rusi griju k'o ludi! U radnjama, prodavnicama, restoranima, kafanama svi su u kratkim rukavima. U hostelu u kome smo bili smješteni, najveći problem je bio što nismo mogli spavati od vrućine pa smo držali prozor blago odškrinutim.


среда, 9. април 2014.

Beograd - Moskva trajanje leta i sam let

Od Beograda do Moskve let je trajao 2 i po sata. Poletjeli smo iz BG u 18:10 a dodirnuli smo majčicu Rusiju u 20:40. Let prođe za tren oka plus što kad dolaziš u Moskvu vidiš cijeli grad iz vazduha u svoj svojoj veličini a vjerujte OGROMAN je!

Let kao let je OK, ne osjetiš ni slijetanje ni polijetanje, dok jedeš, popiješ nešto već si stigao.


Banja Luka - Beograd trajanje leta

Banja Luka - Beograd let traje 35 minuta. Avion je ATR, poprilično je bučan pogotovo kada slijeće i uzlijeće ali 35 minuta je 35 minuta.

Avion 35 minuta vs autobus 4, 5, 6 sati - presuda je jasna!

E sad cijena.... Pa ja sam išao za Moskvu iz Banja Luke a bila je neka akcija tako da  ta cijena nije relevantna za normalne letove. Znam da je karta povratna za autobus BL-BG 65 maraka.

Ko je u mogućnosti da leti, neka ne žali novac jer 35 minuta ....

четвртак, 3. април 2014.

Renult Clio Banja Luka - Baška Voda - Banja Luka na plin i koliko je to u parama

Znači, Clio 2 je 1.2 benzin 16V.
Sistem za plin je BRC, boca je od 40 litara. Boca bi trebala da se puni do 80%, tj do 32 litre mada može i više. Mi smo napunili više, mislim da je stalo oko 34 litre.

Od Banja Luke do Baške vode ima koliko ima. Ruta kojom smo išli je

Banja Luka-Manjača-Glamoč-Livno-Granični Prelaz Aržano - Baška voda
Baška voda - Aržano - Livno -Glamoč - Mrkonjić Grad - Banja Luka

Plin smo natočili u Banja Luci, nismo vozili k'o sivonje (ne prebrza vožnja, do 100-tke i samo lagano). Plina nam je nestalo u Rekavicama na ulazu u Banja Luku. Na satu je pokazivalo 493,7 kilometara.

Zavisno od cijene plina izračunajte koliko je to para. Tada je plin bio mislim 0,96km/l tako da nas je to izašlo oko 32 marke.


Mali uvod

Evo malog uvoda...
Svi smo čuli kako se nešto desilo prijatelju prijatelja ili poznaniku prijatelja ali takve informacije uvijek kao da su malčice netačne, tj. iskrivljene.

E ovo će biti  jedan blog iz prve ruke, znači desilo se meni ili sam svojim očima vidio. Što bi rekle čike iz reklama "Znači, nema laži, nema prevare!"

E pa, nadam se da će vam ovo moje piskaranje bar malo pomoći jer ipak je najbolje popričati ili čuti nešto od nekoga kome se već to desilo i biti bar malo pripremljen za nešto!